kosik
 
  péče o přírodní materiály

12.04.2007

Instruktáž k prodloužení životnosti dřevěných šperků.

O tunely, plugy a roztahováky z přírodních materiálů by ses měl/a starat  o něco víc a jiným způsobem, než o tunely z chirurgické oceli. To je dané  specifickými vlastnostmi přírodních materiálů. Pamatuj si - na přírodní materiál jedině přírodní látky. Zapomeň na lakování povrchu dřevěných roztahováků, i na ošetřování náušek mastičkama z lékárny.

 
Šperky z přírodních materiálů by měly přijít až do roztažených dírek, které jsou zahojené. To proto, že se nedá zaručit absolutní sterilita šperků (neexistuje jediný způsob, jak je 100% vydezinfikovat). Před první aplikací je opláchni vlažnou vodou s troškou přírodního mýdla.

A teď něco k jednotlivým druhům:
  • ROHOVINA

Náušnicím z rohoviny není vhodné dopřávat dlouhé slunění, solárkování, ani x-hodinovou koupel. Mohlo by dojít k narušení struktury a následnému popraskání (sluníčko, solárko) nebo deformaci (v případě vlhkosti). V případě šperků, které jsou vyrobené kombinací několika druhů materiálů (např. #281, #282, #289), je třeba ještě větší opatrnosti, mohlo by totiž dojít k odlamování nebo vypadávání částí v místech, kde jsou dva  materiály spojené.

Před prvním nošením doporučujeme šperk omýt ve vlažném roztoku vody a přírodního neagresivního mýdla (výborné je olivové, které zároveň šperk ošetří) a usušit měkkým hadříkem. Pak bys měl/a nanést kapku přírodního oleje a důkladně ji rozetřít. Nadbytečné množství setřeš hadříkem. Tuhle proceduru je vhodné opakovat v rámci hygieny několikrát do měsíce.

  • DŘEVO

Jestli jsi ho měl/a možnost vyzkoušet, nosí se příjemně a hlavně jako jeden z mála materiálů redukuje zápach typický pro roztažené dírky. V případě dřeva je ale třeba dát pozor na vlhkost, která představuje živnou půdou pro plísně. Doporučujeme šperk vyndat pokaždé, než se půjdeš kachnit do vany, jezera, rybníku, přehrady, moře, oceánu, bazénu. Pokud se během nošení povrch náušky naruší, můžeš ho vyhladit nejjemnějším brusným papírem. Z olejů je nejvhodnější tea tree, protože zabrání přístupu vlhkosti.

 Upozorňujeme, že dřevo může v důsledku opakovaného ošetření povrchu olejem ztmavnout.
  • MINERÁLY

Z přírodních materiálů vyžadujou nejmenší péči. Stačí je omýt vlažnou vodou s trochou přírodního mýdla. Nesnesou velkou dávku sluníčka, mohly by se na nich objevit prasklinky.                                                                                          

Minerály hrají důležitou roli v léčitelství. Pokud se o tuhle oblast zajímáš, určitě zvládneš vygooglit hromadu zajímavostí. Lenost? Pak mrkni třeba sem:

http://www.minerals-mining.estranky.cz/clanky/vse-o-kamenech/drahe-kameny-a-jejich-vyznam

 

TUNNELS.CZ
12.4.2007



Zpět na seznam článků
Zpět na titulní stránku